Zámek a park Lány
Je neděle, odpočívám po sobotním výletu a jako vždy sleduji na ČT 1 Toulavou kameru (každý díl je pro mne inspirací na nějaký další výlet s Alenkami). Pořad začíná prohlídkou zámku a parku v Lánech. Takže jsem opět tam, kde včera – v oficiálním letním sídle českého prezidenta a poslouchám stejného průvodce jako včera – pana Adama. A abych si opravdu ověřila, že svět je malý a Alenky už leckde spolu byly, pořad Toulavka končí návštěvou dřevěné kapličky ve vesničce Vidly, kde jsme byly s Alenkami už hodně dávno (v roce 1999) na palačinkách v pensionu Adam.
Autobus ze Zličína (jen Věra chtěla jet z Černého Mostu, ale nevyšlo jí to) do stanice Lány měl podle IDOS odjet v 8,50, ale nejel – nakonec přijel jiný a my vystoupily v Lánech přímo u hřbitova. Poklonily jsme se u hrobu rodiny Masarykových a probraly kdo co věděl o jejich všech příslušnících. Pak jsme se vydaly do parku.
Park zámku Lány je přístupný bezplatně, krásná brána už byla otevřená, tak jsme vstoupily. Obklopily nás nádherné silné a staré stromy, rozlehlé louky a mnohé zajímavé stavbičky. Prošly jsme Palmovým skleníkem z roku 1879, kde je i milé posezení mezi palmami, a procházely se příjemnou přírodou.
Zámecký park byl založen okolo roku 1770. Jeho dnešní podoba je ovlivněna úpravami J. Plečnika, jehož nejvýraznější stopou je především zeď na východní straně při hrázi rybníka, jejíž součástí je antická kašna. Tvoří ji pět dórských sloupů zdobených lvími hlavami, z nichž vytéká voda do kašny a spadá do rybníka. Symbolicky lví hlavy představují původní země Československa: Čechy, Moravu, Slezsko, Slovensko a Podkarpatskou Rus – jako pět sloupů republiky.
Komentovaná prohlídka zámku Lány, sídla hlavy státu, začala v 11 hodin. Průvodce pan Adam nás provedl parkem k zámku a cestou nám vyprávěl historii zámku i parku. Původně lovecký zámek císaře Rudolfa II. získal nynější podobu při přestavbě v letech 1902–1903. Majiteli byli Valdštejnové a Fürstenberkové, v r. 1921 koupila zámek Československá republika a zámek byl upraven arch. Jože Plečnikem jako letní sídlo prezidenta republiky. První prezident československé republiky Tomáš Garrigue Masaryk si lánský zámek velmi oblíbil. Po abdikaci na úřad prezidenta v roce 1935 mu bylo umožněno přestěhovat se do Lán natrvalo. Nakonec zvolil Lány jako místo posledního odpočinku pro sebe i svou rodinu. Zde také zemřel.
Po vstupu do zámku jsme vystoupily západním schodištěm do reprezentačního prvního patra. Z první místnosti zvané Dveřník jsme prošly do Masarykova salonku, Pracovny TGM, Knihovny s krbem, Žlutým audienčním salonem a Modrou jídelnou, spojovací chodbou pak do Hudebního salonu a Velké jídelny. Všude bylo co obdivovat a poslouchat vyprávění o jednotlivých místech. Zaujal nás např. obraz švédské královny Kristýny, na jejíž příkaz byly odvezeny všechny cenné věci z Prahy rudolfínské (a nevráceny). Vystaven je zde český porcelán z Horního Slavkova, visí tu nádherné lustry z muránského štípaného skla. S TGM se tu scházeli „Pátečníci,“ rád tu odpočíval Václav Havel, zvláště v době své nemoci. S jeho ženou Olgou pomáhala interiéry měnit i architektka hraběnka Diana Šternberková, všude je vidět práce výtvarníka Bořka Šípka.
Po slavnostním dubovém schodišti jsme sestoupily k východu ze zámku a p. Adam nás ještě zavedl do kostela Nejsvětějšího Jména Ježíš, kde oficiální prohlídka končí. Původně to byla rokoková kaple, kterou nechala postavit Anna Marie z Valdštejna.
Pak už jsme se mohly toulat parkem podle přání. Prošly jsme přes Plečnikův můstek kolem tůně Masarykova potoka, kolem Včelína, Chaloupky s trpaslíky a kaštanovou alejí k ostrůvku, kde je Plečnikova kašna se lvími hlavami. Tam jsme si v altánku u vody odpočinuly a snědly donesené svačiny.
Muzeum TGM v Lánech jsme si nechaly na příště (jen Libuše zvládla i muzeum) a hledaly jsme dobrou hospodu. Našly. Oběd v restauraci NARPA (Narpa, papírnictví jak jsme ho znaly z mládí, tam opravdu původně byla) byl výborný. A autobus do Prahy nám pak jel přímo z náměstíčka, které jsme chvíli hledaly, protože jako náměstí vůbec nevypadalo, ale autobus tam stál.
Výlet s bohatou účastí dvanácti Alenek se nám moc líbil a fotografie jistě ukazují, že nám přálo i počasí. Daniela
A ještě dodatek: Pamatujete si jména všech dětí TGM? Dostaly jsme od p. Adama hezkou pomůcku – začáteční písmena jmen tvoří slovo AHOJ – Alice, Herbert, Olga, Jan.
Návštěva letního sídla českých prezidentů v Lánech
Chaloupka s motivy trpaslíků
Liliovník tulipánokvětý
Palmový skleník
Parkový potok, v pozadí Palmový skleník od Jože Plečnika
Zákoutí parkového potoka, v pozadí Palmový skleník
Altánek
Pilně nasloucháme výkladu průvodce
Modré thonetky, navržené přímo pro sídlo prezidenta
Jeden ze dvou lustrů z Muránského štípaného skla
Obraz Pražského hrad před dostavbou katedrály
Jezdecká socha T. G. Masaryka před Muzeem T. G. Masaryka v Lánech (2010)
Hrob rodiny prezidenta T.G.M.
Alenky u hrobu rodiny prvního československého prezidenta
Kašna se sloupy a lvími hlavami